Quantcast
skip navigation
Home News Video Rankings Recruiting Coaches About School Finder

PREPS: 2011-2012 winter All-Valley teams

03/04/2013, 2:45pm PST
By The Californian

A look at the All-Valley teams from the winter season ...

BOYS BASKETBALL

Player of the Year

E.J. Twyman, Sr. G, Elsinore

Coach of the Year

Dave Peter, Cal Lutheran

First team

F ---- Darius Butler, Sr., Murrieta Valley

F ---- Nathan Wright, Sr., Murrieta Mesa

F/G ---- Davin Guinn, Sr., Vista Murrieta

G ---- Lawrence Chamberlain, Sr., Elsinore

G ---- Reid Shackelford, Sr., Murrieta Valley

Second team

F ---- Chima Wami, Jr., Temescal Canyon

F/G ---- Aaron Roedl, Sr., Great Oak

F/G ---- Michael Christener, Jr., Lakeside

G ---- Robert Riesenberg, Jr., Cal Lutheran

G ---- Eddie Coyle, Sr., Chaparral

Third team

F ---- Jackson Helms, Sr., Murrieta Valley

F ---- Justin Sadler, Jr., Great Oak

F ---- Daniel Dedeaux, Sr., Elsinore

C ---- Ryan Smith, Jr., Cal Lutheran

F/G ---- Josh Hart, Sr., Chaparral

G ---- Garrison Holmes, Sr., Temecula Valley

GIRLS BASKETBALL

Player of the Year

Katie Clark, Sr. G, Murrieta Valley

Coach of the Year

Scott Richards, Murrieta Valley

First team

F ----  Jessica Pino, Sr., Chaparral

F ---- Karen Wolf, Jr., Murrieta Valley

G ---- Serafina Maulupe, Jr., Vista Murrieta

G ---- Brandy Howard, Sr., Paloma Valley

G ---- Iman Lathan, Jr., Temecula Valley

Second team

F ---- Abi Johnston, Sr., Chaparral

C ---- Breanna Turner, Sr., Paloma Valley

G ---- Izzy McGraw, Sr., Great Oak

G ---- Olivia Thompson, Sr., Temecula Valley

G ---- McKayla Barbee, Jr., Lakeside

Third team

F ---- Janae Peterson, Jr., Temescal Canyon

F/G ---- Katie Sherbert, Jr., Great Oak

G ---- Maya Woody, Sr., Vista Murrieta

G ---- Summer House, Jr., Linfield Christian

G ---- Jordyn Carroll, Jr., Heritage

BOYS SOCCER

Player of the Year

Ivan Hernandez, Sr. F, Lakeside

Coach of the Year

Colin Gilliland, Lakeside

First team

Gabe Allen, Sr., Elsinore

Shane Driotez, Sr., Temecula Valley

Dominic Elizondo, Jr, Great Oak

Fernando Fragoso, Sr., Tahquitz

Austin Geneavay, Jr., Murrieta Valley

Jesus Herrera, Sr., Lakeside

Ariel Lassiter, Sr., Great Oak

Jonah Rivera, Sr., Lakeside

Matias Rodriguez, Jr., Chaparral

Cris Rodriguez, Sr., Lakeside

Eric Voss, So., Calvary Murrieta

Second team

Tucker Beauchamp, Sr., Vista Murrieta

Chris Gaitan, Sr., Great Oak

Logan Gould, Sr., Murrieta Valley

Jerry Eastman, Sr., Chaparral

Cliff Moss, Jr., Murrieta Valley

Ryan Kisgen, Sr., Linfield Christian

Austin Pyles, Sr., Linfield Christian

Christian Redin, Fr., Calvary Murrieta

Austin Rizzo, Jr., Chaparral

Ricky Ruiz, So., Lakeside

Tyler Sprague, Sr., Elsinore

Austen Taylor, Sr., Calvary Murrieta

GIRLS SOCCER

Player of the Year

MacKenzie Akins, Sr., Lakeside

Coach of the Year

Alicia Brennan, Great Oak

First team

Bailey Bowe, Sr., Lakeside

Becca Cartmill, Jr., Temecula Valley

Michelle Craft, Sr., Great Oak

Carson Dukes, Sr., Murrieta Valley

Gabi Forss, Sr., Great Oak

Jordan Francescon, Sr., Temecula Valley

Katelyn Fregosi, Sr., Murrieta Valley

Jordan Magnin, Jr., Temecula Valley

Rosie Robinson, Sr., Hemet

Kayla Tucker, Sr., Temescal Canyon

Jaki Velasquez, Sr., Vista Murrieta

Second team

Nicole Craft, Sr., Great Oak

Marissa Everett, Fr., Temescal Canyon

Krista Haddock, Fr., Hemet

Bree Haertling, Sr., Chaparral

Soleil Hall, Sr., Chaparral

Kourtney Kutscher, Sr., Temecula Valley

Carissa Makwinski, Sr., Great Oak

Nola Prickett, Fr., Hemet

Gloria Ojeda, Jr., Heritage

Katie Rodriguez, Jr., Elsinore

Rachel Witz, Jr., Temecula Valley

GIRLS WATER POLO

Player of the Year

Paige Virgil, So., Murrieta Valley

First team

Hannah Evans, Sr., Vista Murrieta

Megan Geurts, Sr., Murrieta Valley

Palmer Hardy, Sr., Chaparral

Linda Medeiros, Sr., Temescal Canyon (GK)

Ashtynn Nelson, Sr., Temescal Canyon

Maddie Sanchez, So., Murrieta Valley

Brenna Shea, Sr., Great Oak

Second team

Abbie Goveia, So., Murrieta Valley (GK)

Taylor Johnson, Sr., Temescal Canyon

Devin Lindsley, Sr., Chaparral (GK)

Megan Ramler, Sr., Great Oak

Megan Richardson, Sr., Hemet

Carleigh Robinson, Jr., Temecula Valley

Logan Young, Jr., Vista Murrieta

WRESTLING

Wrestler of the Year

Jon Wixom, Jr., Chaparral (182)

Coaches of the Year

Arnold Alpert / Lyndon Campbell, Temecula Valley

Jake Paino / Ric Campo, Chaparral

First team

106 ---- Christian Root, Jr., Temecula Valley

113 ---- Devante Wise, Sr., Murrieta Valley

120 ---- Dustin Kirk, Jr., Elsinore

126 ---- Josh Cortez, Fr., Temecula Valley

132 ---- Jesse Harlan, Sr., Temecula Valley

138 ---- Danen Calvin, Sr., Chaparral

145 ---- Nick Jazo, Sr., Vista Murrieta

152 ---- Luis De La Torre, Sr., Temescal Canyon

160 ---- Bradley Christensen, Jr., Chaparral

170 ---- Brett Sayre, Sr., Temecula Valley

182 ---- Nicolas Johnson, Jr., Murrieta Valley

195 ---- Joe Arellano, Sr., Vista Murrieta

220 ---- Diego Vazquez, Sr., Vista Murrieta

285 ---- Lupe Tello, Sr., Tahquitz

Second team

106 ---- Steven Ramos, Jr., Lakeside

113 ---- Will Bitonti, Jr., Chaparral

120 ---- Zachary Gastello, Jr., Temecula Valley

126 ---- Johnothan Santore, So., Elsinore

132 ---- Zachary Plummer, Sr., Chaparral

138 ---- Joe Micou, Sr., Temecula Valley

145 ---- Leo Mendez, Jr., Temecula Valley

152 ---- Carter Armendarez, So., Temecula Valley

160 ---- Andrew Brown, Sr., Elsinore

170 ---- Jesse Parra, Sr., Elsinore

182 ---- Michael Palafox, Sr., Temescal Canyon

195 ---- Armani Bains, Sr., Lakeside

220 ---- Anthony Cosio, Jr., Temecula Valley

285 ---- Shane Gonzalez, Jr., Great Oak

Related Stories

Most Popular

Tag(s): News  News  News  News