Quantcast
skip navigation

Prep football playoff schedule

11/08/2014, 2:04pm PST
By U-T San Diego

Oceanside, La Costa Canyon, El Capitan, Hoover, Bishop's, Holtville earn top seeds


Johnny Arzola runs in the open field for the Oceanside Pirates, who earned the No. 1 seed in the Open Division.

The 2014 high school football playoff pairings were released Saturday:

San Diego Section Championships

OPEN DIVISION

Quarterfinals—Nov. 21

(8) Carlsbad (5-5) at (1) Oceanside (10-0), 7 p.m.

(5) Eastlake (7-3) at (4) Mission Hills (8-2), 7 p.m.

(6) Ramona (8-2) at (3) Helix (8-2), 7 p.m.

(7) Torrey Pines (6-4) at (2) Cathedral Catholic (9-1), 7 p.m.

Semifinals—Nov. 28

Final—Dec. 6, 7 p.m., Southwestern College

DIVISION I

First Round—Nov. 14

(1) La Costa Canyon (5-5) bye

(9) Westview (3-7) at (8) Grossmont (5-5), 7 p.m.

(12) Mount Miguel (3-7) vs. (5) Point Loma (8-2) at Balboa Stadium, 7 p.m.

(4) Madison (7-3) bye

(3) St. Augustine (5-5) bye

(11) Olympian (4-6) at (6) Vista (5-5), 7 p.m.

(10) Valhalla (4-6) at (7) El Camino (5-5), 7 p.m.

(2) Steele Canyon (7-3) bye

Quarterfinals—Nov. 21

Westview-Grossmont winner at La Costa Canyon, 7 p.m.

Mount Miguel-Point Loma winner at Madison, 7 p.m.

Olympian-Vista winner vs. St. Augustine at Mesa College, 7 p.m.

Valhalla-El Camino winner at Steele Canyon, 7 p.m.

Semifinals—Nov. 28

Final—Dec. 5, 7 p.m., Southwestern College

DIVISION II

First Round—Nov. 14

(1) El Capitan (10-0) bye

(9) Del Norte (5-5) at (8) Mt. Carmel (5-5), 7 p.m.

(12) Imperial (6-4) at (5) West Hills (8-2), 7 p.m.

(4) Brawley (9-1) bye

(3) Rancho Bernardo (8-2) bye

(11) Scripps Ranch (4-6) at (6) Valley Center (6-4), 7 p.m.

(10) Otay Ranch (5-5) at (7) Lincoln (5-5), 7 p.m.

(2) San Marcos (9-1) bye

Quarterfinals—Nov. 21

Del Norte-Mt. Carmel winner at El Capitan, 7 p.m.

Imperial-West Hills winner at Brawley, 7 p.m.

Scripps Ranch-Valley Center winner at Rancho Bernardo, 7 p.m.

Otay Ranch-Lincoln winner at San Marcos, 7 p.m.

Semifinals—Nov. 28

Final—Dec. 6, 3:30 p.m., Southwestern College

DIVISION III

First Round—Nov. 14

(1) Hoover (8-2) bye

(9) Francis Parker (5-5) at (8) Monte Vista (6-4), 7 p.m.

(12) Patrick Henry (5-5) at (5) Granite Hills (7-3), 7 p.m.

(4) Fallbrook (7-3) bye

(3) Sweetwater (10-0) bye

(11) Morse (4-6) vs. (6) Bonita Vista (5-5) at Southwestern College, 7 p.m.

(10) La Jolla (5-5) vs. (7) Santa Fe Christian (5-5) at Torrey Pines, 7 p.m.

(2) Christian (10-0) bye

Quarterfinals—Nov. 21

Francis Parker-Monte Vista winner at Hoover, 7 p.m.

Patrick Henry-Granite Hills winner at Fallbrook, 7 p.m.

Morse-Bonita Vista winner at Sweetwater, 7 p.m.

La Jolla-Santa Fe Christian winner vs. Christian at Granite Hills, 7 p.m.

Semifinals—Nov. 28

Final—Dec. 6, noon, Southwestern College

DIVISION IV

First Round—Nov. 14

(1) Bishop’s (10-0) bye

(9) Horizon (5-5) at (8) El Cajon Valley (2-8), 7 p.m.

(12) Calexico (2-8) at (5) University City (6-4), 7 p.m.

(4) Castle Park (7-3) bye

(3) Central (5-5) bye

(11) Coronado (3-7) at (6) Orange Glen (6-4), 7 p.m.

(10) EC Southwest (4-6) at (7) Clairemont (4-6), 7 p.m.

(2) Mater Dei Catholic (5-5) bye

Quarterfinals—Nov. 21

Horizon-El Cajon Valley winner vs. Bishop’s, 7 p.m.

Calexico-University City winner at Castle Park, 7 p.m.

Coronado-Orange Glen winner at Central, 7 p.m.

EC Southwest-Clairemont winner at Mater Dei Catholic, 7 p.m.

Semifinals—Nov. 28

Final—Dec. 5, 3:30 p.m., Southwestern College

DIVISION V

Quarterfinals—Nov. 14

(8) SD Calvary Christian (5-2) at (1) Holtville (7-3), 7 p.m.

(5) La Jolla Country Day (4-6) at (4) Maranatha Christian (7-2), 7 p.m.

(6) Tri-City Christian (4-5) vs. (3) Classical (8-1) at Escondido High, 7 p.m.

(7) Crawford (4-6) vs. (2) Vincent Memorial (8-1) at EC Southwest, 7 p.m.

Semifinals—Nov. 21

Final—Nov. 28, 7 p.m., Southwestern College

Related Stories

No news currently found.

Most Popular

Tag(s): News  News  Top Headlines  Leagues