Quantcast
skip navigation

Boys basketball playoff pairings

02/20/2016, 2:53pm PST
By Union-Tribune

San Diego Section


Coach Brad Leaf has guided Foothills Christian to the No. 1 seed in the Open Division.

San Diego Section Championships

OPEN DIVISION

Quarterfinals—Saturday (Feb. 27)

(8) Grossmont (22-4) at (1) Foothills Christian (21-4), 7 p.m.

(5) Army-Navy (20-8) at (4) Torrey Pines (23-4), 7 p.m.

(6) Mission Bay (19-7) at (3) St. Augustine (21-5), 7 p.m.

(8) Poway (23-6) at (2) Cathedral Catholic (18-5), 7 p.m.

Semifinals—March 2

Final—March 5, 8 p.m., USD

DIVISION I

First Round—Wednesday

(16) Mission Hills (12-16) at (1) El Camino (24-5), 7 p.m.

(9) Vista (17-10) at (8) Francis Parker (15-12), 7 p.m.

(12) Horizon (6-19) at (5) Morse (20-7), 7 p.m.

(13) Steele Canyon (10-17) at (4) Mater Dei Catholic (18-7), 7 p.m.

(14) Eastlake (11-17) at (3) San Marcos (20-6), 7 p.m.

(11) Santa Fe Christian (10-18) at (6) La Costa Canyon (16-11), 7 p.m.

(10) Escondido (17-9) at (7) Lincoln (14-13), 7 p.m.

(15) Westview (8-20) at (2) Kearny (26-3), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—March 1

Final—March 4, 8 p.m., USD

DIVISION II

First Round—Wednesday

(16) Bishop’s (7-18) at (1) West Hills (20-6), 7 p.m.

(9) Patrick Henry (15-12) at (8) San Ysidro (26-4), 7 p.m.

(12) Valley Center (17-11) at (5) Helix (18-10), 7 p.m.

(13) Canyon Crest (14-14) at (4) La Jolla (16-10), 7 p.m.

(14) Hoover (11-14) at (3) Rancho Bernardo (19-8), 7 p.m.

(11) Orange Glen (16-11) at (6) Scripps Ranch (14-13), 7 p.m.

(10) Valhalla (15-12) at (7) Mira Mesa (20-8), 7 p.m.

(15) Serra (12-16) at (2) La Jolla Country Day (24-5), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—March 1

Final—March 4, 6 p.m., USD

DIVISION III

First Round—Tuesday

(13) Hilltop (13-15) at (4) Christian (18-10), 7 p.m.
 

First Round—Wednesday

(16) Crawford (11-15) at (1) Ramona (23-5), 7 p.m.

(9) Oceanside (11-14) at (8) Del Norte (10-17), 7 p.m.

(12) Monte Vista (13-15) at (5) Bonita Vista (16-12), 7 p.m.

(14) Coronado (12-12) at (3) Madison (16-12), 7 p.m.

(11) Otay Ranch (10-17) at (6) Granite Hills (15-11), 7 p.m.

(10) Point Loma (11-14) at (7) Rancho Buena Vista (10-18), 7 p.m.

(15) Tri-City Christian (18-8) at (2) Central (18-9), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—March 1

Final—March 4, 3 p.m., USD

DIVISION IV

First Round—Wednesday

(16) SD Jewish (15-11) at (1) Brawley (19-9), 7 p.m.

(9) Palo Verde (13-12) at (8) San Diego (6-20), 7 p.m.

(12) Calexico (9-18) at (5) Vincent Memorial (16-9), 7 p.m.

(13) Castle Park (9-15) at (4) Santana (15-10), 7 p.m.

(14) Lutheran (14-8) at (3) Mission Vista (12-12), 7 p.m.

(11) EC Southwest (9-19) at (6) Escondido Adventist (19-6), 7 p.m.

(10) Pacific Ridge (17-10) at (7) El Capitan (12-16), 7 p.m.

(15) Calipatria (8-16) at (2) Sage Creek (12-13), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—March 1

Final—March 4, 1 p.m., USD

DIVISION V

Play-in Round—Monday

SD High Tech (14-9) at National University (10-4), TBA

Quarterfinals—Wednesday

(8) SD High Tech-National University winner at (1) O’Farrell (20-6), 7 p.m.

(5) CV High Tech (14-6) at (4) Escondido Charter (15-9), 7 p.m.

(7) Liberty (12-9) at (2) Health Sciences (12-5), 7 p.m.

Quarterfinals—Thursday

(6) Guajome Park (17-9) at (3) Preuss (16-9), 4 p.m.

Semifinals—Saturday

Final—March 3, 5 p.m., San Marcos High

Related Stories

Most Popular

Tag(s): News  News